Obnova přírodní stezky – od vokovické smyčky údolíčkem až do Šárky

Tento návrh čeká na schválení
Pavel Weber a Martin Benda
2019
Obnova přírodní stezky – od vokovické smyčky údolíčkem až do Šárky
50°05'49.1"N 14°21'02.3"E

Od tramvajové smyčky Červený Vrch mezi stejnojmenným sídlištěm a Vokovicemi se vlní romantické údolíčko vedoucí z Evropské třídy až do Šárky. Tramvajová smyčka a zastávka tramvaje Červený vrch spolu s blízkou stanicí metra A Nádraží Veleslavín tak tvoří ideální nástupní bod na výlet do přírody. Stačila by jednoduchá pěšinka a krátké schody, které napojí stávající údolíčko několika citlivými zásahy tak, aby se stalo přístupné široké veřejnosti. Městská divočina tak začíná doslova za našimi prahy.

U tramvajové smyčky se nachází nevyužívaná trafostanice (dříve prodejna motorek a aut), ta v naší dlouhodobé vizi slouží jako komunitní kavárna a občerstvovna. Její plochá střecha slouží jako vyhlídka a travnatá plocha tramvajové smyčky jako beachové hřiště s letním kinem. V první etapě plánujeme vybudovat 140 metrů přírodní cestičky vedoucí od trafostanice údolíčkem na rozcestí stávajících cest na mýtině.

Pokud zbydou peníze, zušlechtíme povrch i navazujících cestiček tak, aby byly snadněji sjízdné pro kočárky či vozíčkáře – stačí zpevnit povrchy či upravit spád. Údolíčkem dříve protékal potůček, který je však nyní zatrubněný. V naší vizi je však vrácen na povrch, a ochlazuje vzduch a dotváří zdejší přírodní prostředí. Ostatně údolíčko bez potoka je takové neúplné. Potůček je dle topografie terénu zřejmě počátkem Kruteckého potoka. Údolíčko pod Červeným vrchem se vlní půl kilometrovou procházkou až k velkému ohništi na hrázi malého rybníka a ústí do ulice Na Krutci. Tam lze zarostlým schodištěm (plánujeme též výhledově obnovit) vystoupat do Vokovic na rozcestí ulic Na Krutci a Na Křídle a nebo pokračovat dolů do Šáreckého údolí, i tato přírodní trasa však bude potřebovat úpravu, aby se dalo pohodlně mimo ulice Horoměřickou a Na Krutci dostat na rozcestí pod PP Jenerálka.

399 950 Kč
trafo.jpg

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na