Vodní dětské hřiště Ruzyně

Tento návrh čeká na schválení
Lucie Novotná
2019
Vodní dětské hřiště Ruzyně
50°04'57.4"N 14°18'58.8"E

Pojďme zkvalitnit a zpříjemnit život obyvatelům Ruzyně, hlavně rodičům s dětmi, a vybudujme zde veřejné dětské hřiště s prolézačkou a vodním prvkem. Volný prostor u Litovického potoka je na dohled od základní a mateřské školy, a také místní samoobsluhy, chceme ho proto využít nejen pro malé děti do 6 let, ale i pro děti starší do cca 10 let. Potkávat se a využívat prolézačky a herní prvky tak budou moci nejen rodiče s malými dětmi, ale i děti z přilehlé školy, které zde budou mít příjemnější místo pro scházení se.

Navrhujeme zkvalitnit a zpříjemnit život obyvatelům Ruzyně, hlavně rodičům s dětmi, vybudováním malého veřejného dětského hřiště s prolézačkou a vodním prvkem. V oblasti ohraničené železniční tratí Praha – Kladno, Libockou ulicí, oborou Hvězda a Karlovarskou silnicí jsou pouze dvě hřiště, z toho jedno na soukromém pozemku společenství vlastníků v Pavlovské ulici a druhé v kopci pod Bílou horou, které z centra Ruzyně není v docházkové vzdálenosti. Za dalšími hřišti se musí dojíždět na Dědinu, Petřiny či do Řep. Jediné volné místo v oblasti sice není dostatečně velké, aby pokrylo požadavky na počet dětí v okolí, ale i tak by stálo za to tento prostor využít pro prvky, které zabaví nejen malé děti do cca 6 let, ale i děti starší do 10 let. Jedná se o travnatý trojúhelníkový prostor na břehu Litovického potoka, kde v roce 2018 proběhla revitalizace koryta potoka, a byly vysazeny nové stromy. V rámci výstavby hřiště by bylo potřeba pozemek oddělit plotem od přilehlé zpevněné cesty a vybavit ho herními prvky, přilehlý potok by bylo možné využít jako zdroj vody pro vodní herní prvek. Prostor se nachází v sousedství tenisových kurtů TJ Ruzyně, na dohled od základní a mateřské školy T. G. Masaryka, a také místní samoobsluhy. Využívat ho tak mohou i děti z přilehlých škol, které se zde i často scházejí.

Pro všestranné využití a ušetření místa navrhujeme pořídit jednu větší herní sestavu s lanovým mostem a věží, která pokryje prolézačky, klouzačku, různé druhy výlezů a drobné prvky pro hru s pískem/kamínky (podle materiálu na dopadové ploše pod herní sestavou). Dále pružinové houpadlo pro 4 děti, malý kolotoč pro stání (točidlo), šeptandu a tři panely s aktivitami (tabule na kreslení, labyrint, provlékačka). U břehu potoka by potom mohl být vodní herní prvek – sestava korýtek a nádržek s různými typy stavítek, propustí, mlýnky apod. a s ruční pumpou, kterou by se do systému čerpala voda z potoka, která by se po průtoku systémem do potoka zase vracela. Také by bylo potřeba prostor doplnit o cca 5 kusů laviček, odpadkový koš a nízký plot pro oddělení hřiště od přilehlé zpevněné cesty.

 • Finanční náročnost (hrubý odhad):
  • Oplocení 40 m – 40.000 Kč
  • Mobiliář (5x lavička, odpadkový koš) – 40.000 Kč
  • Herní sestava – 320.000 Kč
  • Vodní herní prvek – 250.000 Kč
  • Panely s aktivitami – 60.000 Kč
  • Pružinové houpadlo pro čtyři děti – 30.000 Kč
  • Kolotoč – 25.000 Kč
  • Šeptanda – 25.000 Kč
790 000 Kč

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na