Květnatá louka

Nebyl zařazen do hlasování
2019
Celkem 5 míst - 4 místa na Petřinách a jedno místo na Ladronce
90 000 Kč
Květnatá louka

Nápad spočívá v přeměně některých volných travnatých ploch na květnatnou louku/květnatý pás. Pojďme oživit naše město nejen vzhledově, ale i funkčně. Louka, na které panuje veliká biodiverzita, přináší potravu a úkryt pro hmyz i jiná zvířata. Zkrášluje naše okolí a zabraňuje vysušování půdy.

V místech, kde není velký pohyb lidí, bych po vzoru jiných měst (např. Ostrava, České Budějovice, Frýdek Místek) ráda viděla rozkvetlou louku popř. tzv. květnatý pás. Na Praze 6 je spousta zatravněných ploch. Roste na nich převážně pýr a sem tam pampeliška nebo kopretina. Tyto trávníky se také často sekají, což způsobuje jejich vysychání. Jsou lokality, kde je sekání samozřejmě praktické, zároveň jsou však místa, kde to není potřeba (méně přístupná místa nebo trávníky za zábradlíčkem). A právě tato místa přímo vybízejí k přeměně. Pokud není možné osít celou plochu, může se vytvořit tzv. květnatý pás o minimální šířce 2 metry. Květnatá louka/pás je trvalý porost, který se seče pouze 1 – 2x za sezonu. Využívají se původní druhy rostlin vhodné pro danou půdu. Přínosů je hodně. Takto ponechaná zeleň lépe zadržuje vláhu a zabraňuje vysychání v období veder. Ochlazuje okolí a zmírňuje prašnost. Velký význam mají tyto městské louky samozřejmě i pro zvířata, hlavně včely, čmeláky, motýly a další hmyz, který vymírá rychlým tempem. Kromě potravy jim slouží také jako úkryt. Rozmanité druhy fauny přináší potěchu pro oko i duši, více nás přibližují přírodě a mohou sloužit i jako studijní materiál. Zachování biodiverzity se ukazuje jako velice přínosné pro boj s klimatickými změnami.

Pro květnatou louku jsme vybrali celkem 5 míst na Praze 6. Čtyři místa jsou na Petřinách (před drogerií DM / před Fio bankou / před veterinární ordinací / při ulici Na okraji), jedno místo je na Ladronce. Přesnou polohu vybraných míst najdete na obrázku v přílohách.

Pro inspiraci:

http://calla.cz/prirodavemeste/wp-content/uploads/2016/12/kvetnate-pasy-ve-mestech.pdf

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/moravskoslezsky-kraj/frydek-mistek/3403-51755-frydek-mistek-zaklada-louky-uprostred-mesta.html

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/sucho-zelen-louky-hmyz-klima.A190425_472257_ostrava-zpravy_jaga

Celkem 5 míst - 4 místa na Petřinách a jedno místo na Ladronce


Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments