Květnatá louka

Tento návrh byl zamítnut
Elena Fišerová
2019
Květnatá louka
Celkem 5 míst - 4 místa na Petřinách a jedno místo na Ladronce

V místech, kde není velký pohyb lidí, bych po vzoru jiných měst (např. Ostrava, České Budějovice, Frýdek Místek) ráda viděla rozkvetlou louku popř. tzv. květnatý pás. Na Praze 6 je spousta zatravněných ploch. Roste na nich převážně pýr a sem tam pampeliška nebo kopretina. Tyto trávníky se také často sekají, což způsobuje jejich vysychání. Jsou lokality, kde je sekání samozřejmě praktické, zároveň jsou však místa, kde to není potřeba (méně přístupná místa nebo trávníky za zábradlíčkem). A právě tato místa přímo vybízejí k přeměně. Pokud není možné osít celou plochu, může se vytvořit tzv. květnatý pás o minimální šířce 2 metry. Květnatá louka/pás je trvalý porost, který se seče pouze 1 – 2x za sezonu. Využívají se původní druhy rostlin vhodné pro danou půdu. Přínosů je hodně. Takto ponechaná zeleň lépe zadržuje vláhu a zabraňuje vysychání v období veder. Ochlazuje okolí a zmírňuje prašnost. Velký význam mají tyto městské louky samozřejmě i pro zvířata, hlavně včely, čmeláky, motýly a další hmyz, který vymírá rychlým tempem. Kromě potravy jim slouží také jako úkryt. Rozmanité druhy fauny přináší potěchu pro oko i duši, více nás přibližují přírodě a mohou sloužit i jako studijní materiál. Zachování biodiverzity se ukazuje jako velice přínosné pro boj s klimatickými změnami.

Pro květnatou louku jsme vybrali celkem 5 míst na Praze 6. Čtyři místa jsou na Petřinách (před drogerií DM / před Fio bankou / před veterinární ordinací / při ulici Na okraji), jedno místo je na Ladronce. Přesnou polohu vybraných míst najdete na obrázku v přílohách.

Pro inspiraci:

http://calla.cz/prirodavemeste/wp-content/uploads/2016/12/kvetnate-pasy-ve-mestech.pdf

https://www.novinky.cz/vase-zpravy/moravskoslezsky-kraj/frydek-mistek/3403-51755-frydek-mistek-zaklada-louky-uprostred-mesta.html

https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/sucho-zelen-louky-hmyz-klima.A190425_472257_ostrava-zpravy_jaga

90 000 Kč

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na