Projekt obnovy kašny “Voda” Karla Hladíka na Sibiřském náměstí.

Tento návrh byl zamítnut
MUDr. Tobiáš Judl
2019
Projekt obnovy kašny “Voda” Karla Hladíka na Sibiřském náměstí.
Sibiřské náměstí / 50.104790, 14.405653

Sibiřské náměstí je v současné podobě spíš sdružení prostorů bez jasné koncepce. Naším záměrem je obnova původní kašny v západní části náměstí, jako impulz k oživení celého místa. Nepředstavujeme si pietní rekonstrukci původního stavu, ale obnovu prostorového schematu – dodržení půdorysné stopy obou bazénů, ne však obložené kamenem, ale z pohledového betonu, rozmístění tří objektů do původních pozic, repliky dvou z nich nedělat z bronzu, ale nechat betonové. Použití původního zachráněného bronzového odlitku by odkazovalo na pohnutý osud díla.

Sibiřské náměstí je v současné podobě spíš sdružení prostorů bez jasné koncepce. Naším záměrem je obnova původní kašny v západní části náměstí, jako impulz k oživení celého místa. Z původní kašny zbyl jeden ze tří originálních odlitků, který byl na poslední chvíli zachráněn. Nepředstavujeme si pietní rekonstrukci původního stavu, ale obnovu prostorového schematu – dodržení půdorysné stopy obou bazénů, ne však obložené kamenem, ale z pohledového betonu, rozmístění tří objektů do původních pozic, repliky dvou z nich nedělat z bronzu, ale nechat betonové. Použití původního zachráněného bronzového odlitku by odkazovalo na pohnutý osud díla.

Obnovená kašna by neměla být jen vážným uměleckým dílem, naopak bychom rádi, aby vybízela k hraní, interakci (např. přirozeného přepadu vody otvory pro zapíchnutí vidlic držících mlýnek, horní bazén by byl plněn tryskami, aby se daly některé ucpat prstem a ty další by stříkaly víc a pod.). Umístění kašny si představujeme na původním místě. Ne však v trávě, ale jako střed parku, na mlatovém plácku, aby všichni mohli až k vodě (nebo do vody). Viz obrázek perspektivy. Obnova kašny nezachrání celý park a proto přikládáme ještě naší letmou představu parku na Sibiřském náměstí, kde voda/kašna je slunným středem stromového háje, s travnatým podrostem, mlatovými cestami a lavičkami. Stromy by byly vzrostlé bez spodního patra křovin a nabízely by příjemný stín pro piknik v trávě nebo honičku mezi kmeny. Viz obrázek situace.

1 000 000 Kč

RSS
Follow by Email
Facebook
Twitter

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na