Propojení lesních cest za kostelem sv. Matějě

Úspěšný nápad
2018
1 000 000 Kč
Propojení lesních cest za kostelem sv. Matějě

Stav rozpracovanosti projektové přípravy zůstal ve stupni prověřovací studie s tímto závěrem. Studie ukázala realizovatelnost, naopak nepotvrdila avizovanou nemožnost vedení části cesty podél zdi hřbitova. To je jedna z věcí, kterou by bylo vhodné dořešit, než přistoupíme k zadání jednostupňového projektu a následné realizaci.
V letošním náročném roce jsme se prioritně museli zaměřit na správu a rozvoj nám svěřených pozemků a nebyla kapacita na jiné akce. Z kraje příštího roku se sejdeme a potvrdíme finálně vedení cesty, zadáme projekt a v případě kladného projednání budeme realizaci směrovat ke druhé polovině roku 2021.

59%

Lesní cesta / pešina od dětských hřišť v ul. Soborská až ke zřícenině Baba tvoří významnou rekreační trasu uceleného charakteru. Ten je přerušen v jediném místě – v okolí obchodního domu Albert. Zážitek z klidné procházky lesem je narušen nutností překonat cca 500m dlouhý úsek hlučným, prašným, dopravně frekventovaným prostředím, mj. přes parkoviště a podél silnice, než se lze zpět napojit na příjemnou přírodní cestu. Řešení Propojení lesních cest “zadem”, okolo hřbitovní zdi, pod kostelem sv. Matěje. Podmínkou by mělo být navázání na stávající charakter “lesní cesty”. Musí být citlivě zrealizovaná vzhledem k přírodním hodnotám místa, může jemně zdůraznit místo vyhlíkdy, např. lavičkou. Navrhujeme pas / traverz, který vede téměř po vrstevnici, po pozemcích města. Cesta by měla být v duchu celé trasy – pouze základními prostředky zpevněná, povrch udusaná hlína, případně mlat. Významným benefitem propojení by bylo mj. zpřístupnění mimořádné vyhlídky na Šárecké údolí od paty kostela. (nyní je pro tuto vyhlídku potřeba vstupovat na hřbitov a prosmýknout se mezi hroby ke zdi.) Přesné trasování nové cesty by bylo určeno na základě podrobného geodetického zaměření lokality a porovnání variant (viz příloha). Jedná se o pozemky města. Propojení lesních cest podle našeho názoru ocení všichni – výletníci, rodiny s dětmi, běžci, pejskaři i místní obyvatelé. (pozn. Žádoucí investicí by byla celková kultivace prostoru před supermarketem Albert, to je však mimo finanční rámec této akce.)


Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments