Revitalizace prostoru v ulici U silnice, Praha – Liboc/Ruzyně

Tento návrh byl zamítnut
2021
50.090134, 14.319948
300 000 -1 000 000 dle rozsahu úprav
Revitalizace prostoru v ulici U silnice, Praha – Liboc/Ruzyně

Zanedbaný zelený prostor volá po smysluplném využití a úpravě. Místo prostoru plného psích exkrementů, kde ale psi stejně nevyběhají, protože je ohrožují četná auta, se nabízí prostor zvelebit a rozdělit na několik zón, např. 1/dětské hřiště v kombinaci s dopravním hřištěm 2/prostor pro cvičení dospělých/ seniorů 3/ psí louku.

Tento projekt nebyl zařazen do hlasování, protože se nachází na pozemku soukromého majitele.

0%

Rozsáhlá vilová čtvrť na hranici Liboce a Ruzyně, vymezená zhruba ulicemi Vlastina, Libocká a U silnice, zcela postrádá společný komunitní prostor a řádné dětské hřiště. Obyvatelé této vilové čtvrti se potkávají prakticky jen na neudržované zelené louce plné psích exkrementů v ulici U silnice – jediném zeleném místě přímo v dané lokalitě. Děti bydlící v této oblasti jsou nuceny “parazitovat” na hřištích, patřících k bytovkám z 50. let směrem k ulici Evropská; nejbližší veřejné hřiště je vzdáleno 15 minut pěšky západně (hřiště na sídlišti Dědina) či východně (hřiště u ulice U kolejí či bytovky Litovická/Únětická). Hřiště u soukromé školy PBIS je standardně pro veřejnost otevřeno zcela minimálně a již téměř rok je zavřené úplně z důvodu pandemie covidu-19. Cesty na výše uvedená hřiště jsou dlouhé a pro děti zcela nevhodné – aby se člověk dostal na hřiště U kolejí, musí přejít frekventovanou Libockou ulici, případně Vlastinu (hřiště Dědina) či kličkovat kolem mimořádně frekventované křižovatky pod železničním přejezdem u pizzerie u zast. busu Litovická (hřiště u Únětické ulice). Zejména pro menší děti a maminky s kočárkem je cesta nebezpečná s ohledem na převážně velmi úzké chodníky, které jsou pro tuto oblast typické. Zmíněná vilová oblast navíc bude po mnoho následujících let těžce zasažena budoucí výstavbou nové čtvrti Nová Ruzyně a stavbou nové tramvajové a vlakové trati (hluk, prach). To sníží kvalitu života a zvýší neutěšenost dané oblasti a zdůrazní absenci přirozeného místa setkávání. Jeví se tedy jako vhodné urychleně zpracovat plán na vytvoření komunitního prostoru pro vilovou čtvrť a zelený prostor zmíněný v úvodu se jeví jako zcela logický střebod dané oblasti. Vzhledem k poměrně velkému rozsahu lze uvažovat o rozdělení plochy do tří zón: 1/ dětské hřiště ideálně kombinované s dopravním (plocha je zcela rovná a pro tento účel tedy ideální, navíc dopravní hřiště je na Praze 6 jen jedno) 2/ cvičiště s několika prvky pro dospělé potažmo seniory 3/ psí louku, která bude oddělena od silnice U silnice alespoň nízkým plůtkem, aby se zabránilo srážce psa a auta. Pozn.: Pozemek je podle údajů v KN ve vlastnictví developera čtvrti Nová Ruzyně, společnosti Central Group. Domnívám se, že to není na překážku tomu, aby zmíněná plocha byla zvelebena, pouze je třeba uzpůsobit procesy této skutečnosti a případně požadovat po společnosti CG, aby revitalizaci zajistila. Podle dostupných plánů čtvrti Nová Ruzyně má tato plocha zůstat nezastavěná. Není tedy důvod otálet s její revitalizací. Ta se stává akutní právě s ohledem na blížící se začátek výstavby nové čtvrti, která zatíží stávající obyvatele. Revitalizace by nepochybně byla vnímána jako pozitivní gesto ze strany developera i MČ ve smyslu kvality života v této oblasti.

50.090134, 14.319948


Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš Benedikt
28 dní před

Mohu se zeptat proč byl tento nápad zamítnut, něco by pro Ruzyni prospělo, co tam bydlím se nějak viditelně nezměnili a prospěšné věci jako třeba louka pro psi nebo hřiště pro děti by určitě obyvatelům jako jsem já prospěli i více bezpečnosti (kamery na hřustě).Děkuji