Revitalizace prostoru v ulici U silnice, Praha – Liboc/Ruzyně

Nebyl zařazen do hlasování
2021
50.090134, 14.319948
300 000 -1 000 000 dle rozsahu úprav
Revitalizace prostoru v ulici U silnice, Praha – Liboc/Ruzyně

Zanedbaný zelený prostor volá po smysluplném využití a úpravě. Místo prostoru plného psích exkrementů, kde ale psi stejně nevyběhají, protože je ohrožují četná auta, se nabízí prostor zvelebit a rozdělit na několik zón, např. 1/dětské hřiště v kombinaci s dopravním hřištěm 2/prostor pro cvičení dospělých/ seniorů 3/ psí louku.

Tento projekt nebyl zařazen do hlasování, protože se nachází na pozemku soukromého majitele.

0%

Rozsáhlá vilová čtvrť na hranici Liboce a Ruzyně, vymezená zhruba ulicemi Vlastina, Libocká a U silnice, zcela postrádá společný komunitní prostor a řádné dětské hřiště. Obyvatelé této vilové čtvrti se potkávají prakticky jen na neudržované zelené louce plné psích exkrementů v ulici U silnice – jediném zeleném místě přímo v dané lokalitě. Děti bydlící v této oblasti jsou nuceny „parazitovat“ na hřištích, patřících k bytovkám z 50. let směrem k ulici Evropská; nejbližší veřejné hřiště je vzdáleno 15 minut pěšky západně (hřiště na sídlišti Dědina) či východně (hřiště u ulice U kolejí či bytovky Litovická/Únětická). Hřiště u soukromé školy PBIS je standardně pro veřejnost otevřeno zcela minimálně a již téměř rok je zavřené úplně z důvodu pandemie covidu-19. Cesty na výše uvedená hřiště jsou dlouhé a pro děti zcela nevhodné – aby se člověk dostal na hřiště U kolejí, musí přejít frekventovanou Libockou ulici, případně Vlastinu (hřiště Dědina) či kličkovat kolem mimořádně frekventované křižovatky pod železničním přejezdem u pizzerie u zast. busu Litovická (hřiště u Únětické ulice). Zejména pro menší děti a maminky s kočárkem je cesta nebezpečná s ohledem na převážně velmi úzké chodníky, které jsou pro tuto oblast typické. Zmíněná vilová oblast navíc bude po mnoho následujících let těžce zasažena budoucí výstavbou nové čtvrti Nová Ruzyně a stavbou nové tramvajové a vlakové trati (hluk, prach). To sníží kvalitu života a zvýší neutěšenost dané oblasti a zdůrazní absenci přirozeného místa setkávání. Jeví se tedy jako vhodné urychleně zpracovat plán na vytvoření komunitního prostoru pro vilovou čtvrť a zelený prostor zmíněný v úvodu se jeví jako zcela logický střebod dané oblasti. Vzhledem k poměrně velkému rozsahu lze uvažovat o rozdělení plochy do tří zón: 1/ dětské hřiště ideálně kombinované s dopravním (plocha je zcela rovná a pro tento účel tedy ideální, navíc dopravní hřiště je na Praze 6 jen jedno) 2/ cvičiště s několika prvky pro dospělé potažmo seniory 3/ psí louku, která bude oddělena od silnice U silnice alespoň nízkým plůtkem, aby se zabránilo srážce psa a auta. Pozn.: Pozemek je podle údajů v KN ve vlastnictví developera čtvrti Nová Ruzyně, společnosti Central Group. Domnívám se, že to není na překážku tomu, aby zmíněná plocha byla zvelebena, pouze je třeba uzpůsobit procesy této skutečnosti a případně požadovat po společnosti CG, aby revitalizaci zajistila. Podle dostupných plánů čtvrti Nová Ruzyně má tato plocha zůstat nezastavěná. Není tedy důvod otálet s její revitalizací. Ta se stává akutní právě s ohledem na blížící se začátek výstavby nové čtvrti, která zatíží stávající obyvatele. Revitalizace by nepochybně byla vnímána jako pozitivní gesto ze strany developera i MČ ve smyslu kvality života v této oblasti.

50.090134, 14.319948


Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš Benedikt
2 let před

Mohu se zeptat proč byl tento nápad zamítnut, něco by pro Ruzyni prospělo, co tam bydlím se nějak viditelně nezměnili a prospěšné věci jako třeba louka pro psi nebo hřiště pro děti by určitě obyvatelům jako jsem já prospěli i více bezpečnosti (kamery na hřustě).Děkuji