Šakalí louka před hotelem International

Nebyl zařazen do hlasování
2019
louka před hotelem Internacionál / 50.109347, 14.394345
270 000 Kč
Šakalí louka před hotelem International

Současný zelený plácek před hotelem International není nijak zanedbané místo – potenciál má ale určitě větší, než být vlastně neužitečným – v létě často seschlým a nepříliš reprezentativním – trávníkem. Trendem poslední doby řady českých i evropských měst je nahrazování monokulturních trávníků, které navíc těžko odolávají vlnám dlouhotrvajícího vedra a sucha, různorodějším travním porostem, typickým pro louky. Takovéto společenství květin výrazně lépe zadržuje vodu, funguje jako přirozená klimatizační jednotka, ochrana před hlukem i prachem a nabízí také útočiště pro rozličné druhy hmyzu. Vraťme alespoň kousek barev a živé české přírody na bývalé náměstí Družby!

Mnoho z nás si pamatuje barevné sukně dívek vířících v tanci Šakalích let, když Martin Dejdar coby Bejby nakazil dejvickou mládež svou rocknrollovou revoltou. „Táhněte do háje – všichni pryč. Chtěl jsem jít do ráje a nemám klíč.“ Prostor před ikonickým hotelem Internacionál je od doby, do které byl film situován, již nenávratně změněn. Není však důvod, proč barvy a život na toto místo nevrátit jiným způsobem, a to takovým, který bude reagovat na aktuální snahu zlepšit podmínky pro život ve městě.

Květinová louka sníží hlučnost i prašnost, a ve výsledku také ochladí město. Vizuální splynutí trávníku s tramvajovým pásem není v tomto příliš bezpečné. Nechceme pokrýt celou plochu, pouze prostor zhruba 7 metrů od tramvajového pásu. Pejskaři by tak neměli být ochuzeni o prostor k venčení, a trávník bude tvořit přirozenou bezpečnostní hranici pobytového místa a tratě tramvaje. Okolo tramvajového pásu je v tuto chvíli zaveden samozavlažovací systém, oproti jiným místům tak místo není ve své centrální části tolik vyschlé. Monokulturní trávníky ale přírodě ve městě moc nepomáhají, jejich mělké založení má například menší možnosti zadržování vody v krajině – v současných horkých a suchých letních měsících bude louka udržitelnější. Zatímco po rádoby trávníku voda steče a rychle se vypaří, louka dokáže vodu udržet lépe a déle – nestane se tak tepelným ostrovem, naopak přírodní klimatizací a bariérou před hlukem a prachem. Louka navíc slouží k podpoře biodiverzity. Hrozba masivního vymírání druhů hmyzu povede řetězově též k vymírání ptactva atp. I tímto malým krokem můžeme být těmi, kdo budou s následky sucha, veder a dalších důsledků klimatických změn bojovat. Založit louku není pouze o nasypání kytiček. Počítáme s nutnou úpravou podloží, nechceme využívat herbicidy. Po konzultaci s odborníky proto počítáme s částkou 270 000 Kč.

louka před hotelem Internacionál / 50.109347, 14.394345


Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments