Zeyerova alej?

Nebyl zařazen do hlasování
2021
Zeyerova alej 50.084216, 14.342920
90 000 Kč
Zeyerova alej?

Zeyerova alej? Také vás někdy v Zeyerově aleji napadlo, že tam vlastně žádná alej není a kdysi tu určitě bývala? Když tudy chodil Julius Zeyer. A možná jste si pomysleli, že by se tam přece daly nějaké stromy vysadit. Lípy? Ty jsou moc vysoké, je tu teď elektrické vedení. Třešně? Pěstují se i nízké sloupovité. A třeba i nové druhy. Motýlí stromy, tedy komule Davidova, v nízké verzi. A v současné době klimatické změny by nová zeleň vlastně pracovala pro nás, vždyť každý strom je malá klimatizační jednotka a vešlo by se jich tam docela dost. No řekněte, přispěla by taková malá alej celkově k lepšímu vzhledu a funkci místa?

MČ Praha 6 nedoporučila nápad k hlasování, jelikož se nachází na pozemku HMP, kde MČ Praha 6 nemůže zaručit úspěšnou realizaci projektu.

0%

Zeyerova alej – jaká vlastně alej? Zeyerova alej nás přivede od kláštera sv. Markéty ke Hvězdě. Kdysi tudy chodil Julius Zeyer do nedaleké vily, která stále nese jeho jméno. Když jsem poznala ulici Zeyerovu alej, vzpomínala jsem tu na slavná Zeyerova díla, ostatně to je snadné vzhledem k názvům okolních ulic, ale cosi mi tam chybělo. Postupně jsem si uvědomila, že ta druhá část názvu připomíná stromy. Ty tu jsou sice v okolních zahradách a parčíkách, ale v ulici žádné nenajdeme. Místo toho tam vyrostlo elektrické vedení a to vysokým stromům nepřeje. Ale vlastně, proč vysoké, do tří metrů výšky by tam být mohly, jak jsem zjistila. Proč tedy místo lip nebo třešní, které tam pravděpodobně kdysi hodně dávno bývaly, nevysadit v nové době nové stromy. Třeba motýlí stromy, tedy komule Davidova, v nízké verzi. A možná střídané nízkými sloupovitými třešněmi. A v současné době klimatické změny by přidaná zeleň měla pro nás přidanou hodnotu nejen vzhledem k místním názvům, ale také by nám okolí zvlhčovala, stínila, zkrátka zpříjemnila a dalo by se říci přesněji, přispěla by celkově k přirozené klimatizaci místa.


Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alena Pohlodková
3 let před

Krasny napad! Alej bez stromu neni moc aleji. Par poslednich tresni tady byly udajne jeste na zacatku 90. let 20.stoleti. Skoda, ze MC nemuze pomoct.

Jitka Novakova
3 let před

Jsem ráda, že se nápad libi. Třeba se podaří něco vyjednat s hl.m. Prahou.